Si Te Gatuajme Embelsira - Arkivi i plote

torte-eftohte-me-luleshtrydhe

Torte e ftohte me luleshtrydhe

Ne kete recete do te shohim si te gatuajme torte te ftohte me luleshtrydhe. Sapo ka ardhur pak vapa dhe nje torte e tille eshte super per tu ngrene ne mbasdite. Per kete torte te ftohte duhen pak gjera qe pergjithesisht mund …
kek-me-molle

Si te gatuajme kek me molle

Ne kete stine gjejme pak fruta ne pazar, kemi ne dispozicion vetem mollet, portokallet e mandarinat. Per te na u mos merzitur duke i ngrene shpesh, sidomos mollet, mendova te pergatisja nje kek me molle dhe pak kos. Embelsira jo vetem qe …
si-te-gatuajme-liko-me-mandarina

Si te gatuajme liko me mandarina kineze

Ja dhe ne fund receta e likose me mandarina kineze! Keto fruta i njihja me emrin kumquat ose fortunella por ne fakt prejardhjen e kane nga kina dhe ne Shqiperi njihen  me emrin mandarina kineze (edhe ne Itali pervec emrit fortunella i …
si-te-gatuajme-panna-cotta

Si te gatuajme panna cotta

Nese edhe ju deshironi te dini si te gatuajme panna cotta ateher lexoni kete receten e sotme! Panna cotta eshte nje embelsire delikate dhe sherbehet me recel fruta pylli ose luleshtrydhe. Ne kete recete do te perdorim luleshtrydhe pasi mund ti gjejme …
si-te-gatuajme-kek-me-arra

Si te gatuajme kek me arra dhe stafidhe

Ne kete recete kam shkrire gjithe artin e kuzhines 🙂 Doja te provoja te beja nje embelsire pak te personalizuar. Kisha arra dhe stafidhe dhe mendova te beja pikerisht nje kek me arra dhe stafidhe. Rezultati ishte super! Me poshte po u …
sitegataujme-embelsira-me-recel

Si te gatuajme embelsira me recel

Sot kisha ca vazo recel te hapur, nje me manaferra dhe nje me luleshtrydhe, dhe thash me vete pse mos te gatuaj disa embelsira me recel? Nje ide shume e mire eshte nese keni nje pete te gateshme por nese nuk e …
sitegatuajme-torte-deliza-mebajame

Si te gatuajme torte me bajame Delizia

Die provova nje torte Siciliane shume te mire, me nje shije te forte bajamesh. Vendosa te gjej receten per te pare se si pergatitet. Torta queht Delizia qe ne shqip do te thote Kenaqesi. Ne brendesi kjo torte eshte me panaspa dhe recel …
Tiramisu ne vazo

Si te pergatisim tiramisu ne vazo

Tiramisuja eshte nje nder embelsirat me te mira dhe te shijshme qe mund te bejme si ne ditet e nxehta te veres ashtu edhe ne ditet e ftohta te dimrit, ka avantazhin qe pergatitet para kohe, me mire ne darke per te …
torta-e-gjyshes-sitegatuajme

Torta e gjyshes

Sot do te shohim si te gatuajme nje embelsire shume te shijshme dhe delikate, e njohur me emrin torta e gjyshes, e cila pergatitet nga 2 pete te hapura te prgatitura me brum biskotash (njera e vendosur ne fund dhe tjetra siper) dhe ne …
meringa-sitegatuajme

Si te gatuajme meringa

Meringa eshte nje perzjerje e te bardhave te vezeve me sheqerin, per ta pergatitur egzistojne 2 metoda, ajo francese dhe ajo italiane. Kjo qe do pershkruaj sot eshte metoda francese, kurse metoden italiane do ta shpjegoj nje here tjeter. Per te pasur …