0 0

Si te pergatisim pije te ngrohte me vere Vin Brulè

Udhezime

Sote do tu shpjegoj si te pergatisni Vin Brulè, pije shume e perdorur ne pazaret e krishlindjeve ne vendet e nord evropes. Kjo pije sherbehet e nzehte ne filxhane caji. Eshte ideale per dite te ftohta. Ne fakt kjo pije sherbehet ne vende malesore ku organizojne pazare per vitin e ri dhe per ti bere balle ftomes njerezit blejne Vin Brulè dhe i shikon te gjithe me filxhane qe vezhgojne tavolinat e pazarit.

si_te_pergatisim_pije_me_vere

loading...

Pije e ngrohte me vere – Vin Brulè

 • KOHA E PERGATITJES:
 • KOHA E PJEKJES:
 • KOHA TOTALE:
 • PORCIONE: 5
 • VESHTIRESIA: E Lehte
 • TIPI I RECETES: Pije, Aperitiv

Perberesit:

 • 1 l vere e kuqe
 • 2 steka kanelle
 • 200 gr sheqer
 • 7 goxhde karafili
 • 1 portokalle
 • gjysem limon

Udhezimet:

 1. Lani mire portokallen dhe limonin dhe prisni lekuren e portokalles dhe gjysem limoni.
 2. Merni veren dhe e hidhni ne nje tenxhere, shtoni stekat e kanelles, sheqerin dhe karafil dhe lekurat e prera te portokalles dhe limonit.
 3. Perzieni permbajtjen dhe e coni te zjej per 5 min deri sa sheqeri te kete shkrire.
 4. Hiqni pijen nga flaka dhe e sherbeni ne filxhan caji.
 5. Mund te dekoroni me kanelle dhe portokalle dhe Vin Brulè eshte gati per tu pire!

 

Laura

Laura

pas
Si te pergatisim pije freskuese me fruta

Shkruaj pershtypjen tende