Si te gatuajme lazanja

Receta e meposhteme do tu mesoj si te gatuajme lazanja me mish te grire. Kjo recet njehet edhe me emrin Lasagne alla Bolognese, passi eshte nje recete qe vjen nga qyteti i italise Bologna. Ne kete recete do te perdorni salcen me mish te grire dhe salcen beshamel. Mund te gjeni si pergatiten keto dy slaca nen kategorine e salcave. Kjo recete eshte pak e veshtire ne qofte se duhet te gatuani salcat vete pasi duan pak kohe. Ne qofte se salcat i keni te gateshme atehere mund te pergatisni lazanjen shume shpejte.

Si te gatuajme lazanja.

Si te gatuajme lazanja.

Lazanja

 • Koha e Pergatitjes:
 • Koha e Pjekjes:
 • Koha Totale:
 • Porcione: 8
 • Veshtiresia: E Mesme
 • Tipi i Recetes: Pjate e Pare

Perberesit:

 • 1 kg salce me mish te grire ragu
 • 800 ml salce beshamel
 • 1 kg pete per lasagna te gateshme
 • 100 gr djath kackavall te grire
 • pak gjalpe

Udhezimet:

 1. Keto masa jane te llogaritura per 3-4 shtresa ne nje tave drejtekendeshe ose katrore.
 2. Si fillim coni ne nje tenexhere te thelle ujin me kripe te zjej.
 3. Merni taven edhe e lyeni me gjalpe.
 4. Merni nje rrobe te paster edhe e shtroni mbi tavoline pasi mbi te do te coni nje nga nje petet.
 5. Merni pakon me pete per lazanja edhe kur uji te filloj te zjej i zhysni nje e nga nje petet per 30 sekonda edhe i shtroni mbi rroben.
 6. Filloni te shtroni petet tek tava deri sa te mbuloni siperfaqen e saj
 7. Merni salcen beshamela edhe hidhni nje shtrese mbi pete, me pas e mbuloni me nje shtrese salce me mish te grire dhe e sperkateni me djath te grire.
 8. Perserisni kete procedure per 3-4 here deri sa te keni mbaruar perberesit. Pjesa e siperme e lazanjes duhet te jete me salce beshamel, salce me mish te grire edhe e sperkatur me djathin e grire.
 9. Merni letren alumin dhe mbuloni lazanjen, me pas e coni te piqet ne 200° per 30 minuta.
 10. Mbas gjysem ore pjekeje hiqni letren alumin nga siperfaqa e lazanjes edhe e lini te piqet per 10 minuta te tjera deri sa siperfaqa te mar ngjyre te kuqeremte.

Shkruaj nje pershtypje per receten...

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *