Si te gatuajme makarona me fruta deti

Per kete recete duhet te perdorni makarona te gjata ose Spaghetti dhe fruta deti te fresketa. Makaronat duhet ti zjeni jo shume por “al dente”. Le te shohim si te pergatisim makarona me fruta deti.

Makarona me fruta deti

Makarona me fruta deti

Makarona me fruta deti

 • Koha e Pergatitjes:
 • Koha e Pjekjes:
 • Koha Totale:
 • Porcione: 5
 • Veshtiresia: E Mesme
 • Tipi i Recetes: Pjate e Pare

Perberesit:

 • 350 gr makarona te gjata
 • 400 gr molusqe
 • 400 gr midhje
 • 400 gr karkaleca
 • 1 thelpi hudher
 • 1 tufe majdanoz
 • 2 domate
 • 3 luge vaj ulliri
 • kripe sipas deshires
 • pake piper i kuq

Udhezimet:

 1. Mbasi te keni pastruar mire frutat e detit nga rera edhe papasteri i hidhni ne nje tigan pervec karkalecave.
 2. Shtoni se bashku vajin e ullirit, hudhëren e qeruar, pake piper te kuq, dhe majdanozin e prere ne pjese te vogla.
 3. I lini flake te larte per gati 10 min derisa molusqet dhe midhjet te jene hapur, me pas shtoni karkalecat dhe domaten e prere ne kube te vegjel dhe ulni flaken.I lini per 10 minuta ne flake te dobet.
 4. Nderkohe qe keni zier ujin e makaronave me pak kripe, shtoni makaronat dhe i zjeni por jo shume deri sa te jene “al dente”.
 5. Mabsi te keni kulluar makaronat i shtoni tek tigani me fruta deti dhe i trazoni duke i mar nga poshte – larte per te mos i demtuar per 2-3 minuta ne flake te ulet.
 6. Sherbeheni pjaten direkt mbasi e hiqni na zjarri.

Voto Receten
Emri i recetes
Makarona me fruta deti
Publikuar me
Koha e pergatitjes
Koha e gatimit
Koha totale
Rezultati i votave:
3 Based on 20 Review(s)

Shkruaj nje pershtypje per receten...

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *