Si te gatuajme makarona me pana

Ne kete recete do te shohim si te gatuajme makarona me pana. Kjo eshte receta me klasike por ne keto faqe web do te gjeni edhe receta te tjera te makaronave me pana dhe me perberes te tjere per te bere pjaten tuaj akoma me te pasur. Makaronat me pana jane receta me e thjeshte qe mund te imagjinoni. Nuk duan shume kohe per tu pergatitur dhe shija eshte me te vertet shume e mire. Per te pergatitur spageti me pana mjafton te keni ne shtepi keta dy perberes: makarona te gjata spageti si dhe pana.

Si te fatuajme makarona me pana.

Si te fatuajme makarona me pana.

Makarona me pana

 • Koha e Pergatitjes:
 • Koha e Pjekjes:
 • Koha Totale:
 • Porcione: 4
 • Veshtiresia: E Lehte
 • Tipi i Recetes: Pjate e Pare

Perberesit:

 • 320g makarona
 • 250ml pana guzhine light (ajo me pak ynyre)
 • pak djath te grire kackavall
 • kripë dhe piper

Udhezimet:

 1. Per te pergatitur makaronat me pana dhe me pake kalori, gjeja e pare qe ju duhet te beni eshte te vini ujin per te zjere me kripe sipas deshires dhe nderkohe te pergatisni salcen.
 2. Kur uji te jete gati shotoni makaronat dhe nga ky moment filloni te pergatisni salcen.
 3. Ne nje tigan te thelle shtoni panen light dhe prisni deri sa te filloj te zjej.
 4. Ne momentin qe pana fillon edhe mer vale shtoni dy luge djath te grire dhe prisni te shkrij tek pana duke e trazuar me luge druri.
 5. Kulloni makaronat e gjata dhe i shtoni tek tigani me pana dhe djath te grire dhe i trazoni avash avash, shtoni pak pier dhe pake kripe.
 6. Per te zbukuruar pjaten mund te shtoni pak majdanoz te grire siper

Komentet

 1. ANJEZA Pergjigju
 2. anxhi Pergjigju
  • Laura Laura Pergjigju

Shkruaj nje pershtypje per receten...

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *