Si te Gatuajme Peshk Shpate ne Furre

Share Button

Kjo recete mund te shoqerohet me sallate jeshile ose me domate qershi dhe vere te bardhe.

Peshk Shpate ne Furre

 • Koha e Pergatitjes:
 • Koha e Pjekjes:
 • Koha Totale:
 • Porcione: 4
 • Veshtiresia: E Lehte
 • Tipi i Recetes: Pjate e Dyte

Perberesit:

 • 4 Feta Peshk Shpate
 • Pak Buke te grire
 • Pak Vaj Ulliri
 • Pak Kripe
 • Pak Piper
 • 1 Limon
 • 2 Lugë Djathë Kackavall
 • 1 Tufë Majdanoz
 • Pak Rigon

Udhezimet:

 1. Lani peshkun shpatë e fshijni me kartopeceta letre dhe pastaj e ndani ne copa, i hidhni pak vaj. Në një vend perzieni buken e grire, vajin ullirit, kripën, piperin, rigonin, djathin kackavall dhe majdanozin copëtuar, i përzieni mirë dhe pastaj lyeni fetat e peshkut shpatë.
 2. Vini fetat peshkut shpatë në një leter pjekje dhei mbuloni gjithashtu me letër pergamenë para se ti fusni ne furre.
 3. I piqni ne furre në 180 ° C për 20-25 minuta.
 4. Ne gjysem te pjekjes i ktheni peshqit ne anen tjeter per ti pjekur në mënyrë të barabartë. Peshku shpatë i pjekur shërbehet me feta limoni dhe i sperkatur me vaj ulliri, kripë, lëng limoni dhe majdanoz copëtuar.

Tagged: , , ,