Si te gatuajme tasqebap

Kjo recete i perket kuxhines shqiptare. Pjate e dyte shume e shishme dhe shume e lehte per tu gatuar. Mund te shoqeroni pjaten me pilaf ose perime te zjera. Le te shohim ateher si te pergatisim tasqebap.

si_te_gatuajm_tasqebap

Tasqebap

 • Koha e Pergatitjes:
 • Koha e Pjekjes:
 • Koha Totale:
 • Porcione: 4
 • Veshtiresia: E Lehte
 • Tipi i Recetes: Pjate e Dyte

Perberesit:

 • 500 gr mish vici
 • 3 kokrra qepe te kuqe
 • 1 luge gjelle miell
 • 1 filxhan caji me vere
 • 1 gjethe dafine
 • pake salce
 • 2-3 thelpinj hudhra
 • pak vaj ulliri
 • kripe dhe piper sipas deshires

Udhezimet:

 1. Ne nje tigan shtoni vajin e ullirit dhe thelpinjte e hudherave te qeruar pa prere. Mabsi hudhra te jete skuqur i hiqni nga tigani dhe shtoni qepen e pastruar dhe prere ne kube te vegjel.
 2. Mbasi qepa te jete skuqur mire, shtoni salcen dhe me pas hidhni copat e mishit te prere kubik. I skuqni pake sebashku dhe me vone hidhni miellin dhe e trazoni mire, me pas i shtoni veren dhe gjethen e dafines dhe e lini pake ne zjarr.
 3. Shtoni ujin deri sa te mbulohet mishi dhe e lini te zjej ne zjarr te ngadalte per 45 min, me pas shtoni kripen dhe pieprin sipas deshires dhe e lini te zjej edhe 10-15 min.

Komentet

 1. Klisjan Pergjigju
  • Laura La0ra Pergjigju
 2. Klea Kananaj Pergjigju
 3. Klea Kananaj Pergjigju
 4. Odeta Pergjigju
  • Laura La0ra Pergjigju
 5. Angjelina Tushaj Pergjigju

Shkruaj nje pershtypje per receten...

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *