Si te Gatuajme Tave Kosi

Per kete recete nje keshille e mire eshte qe te zieni pake me pare orizin edhe per 5 minuta sa per ta zbutur. Le te shohim si te pergatisim tave kosi. Super receta shqiptare!

si_te_agtuajme_tave_kosi

Tave Kosi

 • Koha e Pergatitjes:
 • Koha e Pjekjes:
 • Koha Totale:
 • Porcione: 5
 • Veshtiresia: E Lehte
 • Tipi i Recetes: Pjate e Dyte

Perberesit:

 • 5 thela mish qengji (kotoleta)
 • 700 gr kos
 • 3 veze
 • 1 gote uji me oriz
 • pak miell
 • pake gjalpe
 • kripe sipas deshires
 • piper sipas deshires

Udhezimet:

 1. Si fillim merni mishin dhe e coni ne tave me pak gjalp dhe e lini te piqet ne 220° deri sa te marre ngjyre te kuqerremte.
 2. Me pas hiqeni mishin nga tava dhe i hidhni taves nje filxhan kafeje uje dhe perziheni me lengun e mishit dhe e coni menjane se do tu duhet per salcen qe do te beni me pas.
 3. Merni nje tenexhere te vogel shkrini pak gjalpe dhe shtoni 2-3 luge miell dhe perziheni deri sa mos te kete kokrra. Kur mielli te kete mare ngjyre te arte shtoni lengun e mishit dhe trazoheni (shtoni pake uje ne qofte se eshte shume e trashe).
 4. Merni nje ene te thelle dhe shtoni kosin, 3 veze, salcen me miell qe pergatitet me pare, orizin pak kripe dhe pake piper. Perzieni mire te gjithe perberesit dhe i shtoni tek tava ku poqet mishin, sistemoni thelat e mishit perseri ne tave dhe e fusni perseri ne furre per ta pjekur ne 180° deri sa siper te krijohet nje cipe e kuqerremte.

Shkruaj nje pershtypje per receten...

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *